Blog
Jan.Bodakowski
Jan Bodakowski
Jan Bodakowski Katolik. Polak. Publikuje arty
33 obserwujących 1835 notek 954584 odsłony
Jan Bodakowski, 25 czerwca 2011 r.

Komiks o obronie Poczty Polskiej w Gdańsku 1939

1764 49 0 A A A

Jan Bodakowski

Komiks o obronie Poczty Polskiej w Gdańsku 1939

 

Wydawnictwo Zin Zin Press ma w swojej ofercie kilka komiksów historycznych, jednym z nich wydanym w serii „Kroniki epizodów wojennych” album „Pierwsi w boju. Obrona Poczty Polskiej w Gdańsku”.

 

Autorem scenariusza jest Mariusz Wójtowicz-Podhorski (młody historyk zajmujący się historią Westerplatte), rysunków Jacek Przybylski (a okładki Krzysztof Wyrzykowski znany z komiksów wydawanych przez IPN).

 

W ostatnich dniach lata 1939 Polacy przygotowywali się do konfrontacji zbrojnej z Niemcami. W Gdańsku nieuchronną wojnę zapowiadał terror motywowany etnicznie Niemców wobec polskiej mniejszości. Jednym z punktów oporu miała być Poczta Polska, Historie jej obrony czytelnik komiksu poznaje godzina po godziny.

 

1 września 1939 od godzin rannych Niemcy dokonywali masowych aresztowań Polaków, i z niezwykłą zaciętością zaatakowali Pocztę Polską i po kilku minutach Westerplatte. Pocztowcy toczyli przez wiele godzin krwawy bój z przeważającymi siłami niemieckimi. Polacy bronili się bronią palną i granatami przed oddziałami niemieckimi wyposażonymi w artylerie i miotacze ognia. Po poddaniu się polscy pocztowcy zostali przez Niemców poddani torturom i zamordowani.

 

Komiks uzupełnia wkładka historyczna o dziejach Poczty Polskiej w Gdańsku ilustrowana archiwalnymi zdjęciami z ataku niemieckiego na Pocztę.

 

Jan Bodakowski

okładka

plansze

Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Uwaga! Zmieniliśmy sposób komentowania, ale nadal możesz przeczytać stare komentarze do tego wpisu.

Zobacz komentarze

Tematy w dziale Kultura